ویژگی های فرش مدرن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فرش مدرن فرش مدرن

فرش مدرن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ امروزه بیشتر از این فرش های ماشینی استفاده می شود.
در دنیای امروزی همه چیز در حال مدرن شدن است حتی فرشدر دنیای امروز کالاهای مدرن جایگزین کالاهای سنتی شده و بسیاری مردم به مدرن شدن تمایل پیدا کرده اند.
بسیاری از کالاها با اینکه ریشه در فرهنگ و هنر دارند باز دستخوش تغییرات شدند و چهره ی مدرن امروزه حتی ان کالاهای قدیمی را نیز دستخوش تغییر کرده است از جمله ازین کالاها فرش است.
فرش های سنتی قدیمی طرح های ترنج و بته جقه داشته اند و فرش های قدیمی پر از طرح و رنگ های شلوغ بوده اند
اما امروزه بسته به نوع ساختمان که آپارتمانی شده و ساختمان ها کوچکتر شده است دیگر فرش های ستنی قدیمی و پر طرح و رنگ متناسب فضای آپراتمانی نیست به همین دلیل فرش های مدرن و فرش های فانتزی وارد بازار شدند.

 

ویژگی های فرش مدرن:

 

در شکل های کاملا متنوع بافت می شود دارای اشکال و طرحهای مختلفی هستند. این دسته از فرشها ممکن است در شکل های مختلف هندسی مانند :دایره ، لوزی ، مربع ، چند گوشه و … باشند. و اغلب طرح های ساده بافت زده می شوند.

 

رنگ فرشه ای فانتزی:

 

رنگ فرش های مدرن و فانتزی اغلب رنگ های ملیح و خنثی مانند طوسی و یا مشکی بافت زده می شوند و رنگ های کرم و روناسی اصیل به ندرت در ان ها وجود دارد.

 

الگوی اصلی فرش ها:

 

الگوی اصلی که در طراحی این فرشها وجود دارد این است که برای جدا کردن طرحها و اشکالی که در متن فرش هستند معمولاً از رنگ استفاده می کنند.
این فرش ها طراحی خاصی ندارند شناسنامه فرش هر شهر طرح های فرش وطراحان فرش می باشد اما فرش مدرن طراحی خاصی ندارد و پیچیدگی در نقشه فرش فانتزی وجود نداردطرحهای مختلف برای هر مکانی:

 

یکی از مزیتهای مهم فرشهای فانتزی این است که شما متناسب با مکانی که می خواهید از آن استفاده کنید می توانید طرحی مناسب انتخاب کنید. در صورتی که بخواهید برای اتاق کودک از آن استفاده کنید خیلی راحت تر و بهتر می توانید طرحی مناسب و کارتونی پیدا کنید. همچنین در صورتی که بخواهید برای اتاق خواب ، راهرو یا سالن انتخاب کنید می توانید طرحهای مختلف و رنگهای مختلف انتخاب کنید.
شما می توانید طرح های سفارشی مد نظر خود را به شرکت های بافنده فرش بدهید و مراحل تولید فرش انتخابی شما انجام شود.

 

ابعاد فرش های مدرن:

 

فرش مدرن در سایز های 6 و 9 متری بافت زده می شوند و سایز کوچکی دارند و بصورت گرد یا مستطیلی بافت زده می شوند
این فرش ها در ابعاد های مخصوص تولید می شوند.
فرش های ابریشم نیز دستخوش مدرنیته قرار گرفته اند مثال فرش ابریشمی مدرن فرش قم می باشد.

 

انواع نخ‌های مورد استفاده در تولید فرش ماشینی:

 

به طور کلی هر فرشی از سه نوع تخ تشکیل می‌شود: نخ پرز، نخ تار و نخ پود.

 

1-نخ پرز يا نخ خاب فرش:

 

از این نخ جهت بافت گره‌هاي رنگ استفاده مي‌شود به این صورت كه به دور نخ پود به صورت گره و يا به شكل U قرار مي‌گيرد و چندين نوع مي‌باشد:

الف) نخ اكريليك صددرصد خالص
ب) مخلوط نخ اكريليك و پلي پروپيلن: كه به صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي پروپيلن ريسيده مي‌شود.
ج) صددرصد پلي پروپيلن (p.p يا بي.سي.اف (B.C.F))
د) پلی استر یا ابریشم مصنوعی

 

2- نخ تار فرش:


اين نخ به صورت مخلوط پنبه پلي استر ريسيده مي شود، كيفيت الياف مصرفي و نوع ريس آن عامل مهمي در دوام و زيبايي فرش است. اين نوع نخ ها بيشتر در فرش هاي اكريليك مصرف مي‌شود اما در قالي‌هاي پلي پروپيلن و BCF، نخ تار از همان جنس نخ پرز (يعني نخ BCF) استفاده مي‌شود که علت آن ارزان‌تر بودن این نوع نخ‌ها می‌باشد.

 

3- نخ پود:

 

که در فرش‌های پشمی و اکریلیکی 100 درصد پنبه می‌باشد.
اما در نهایت باید دانست مهم‌ترین عامل درتعیین کیفیت و عمر فرش همان نخ پرز است که یا از جنس اکریلیک است، یا پلی پروپیلن(BCF)، یا مخلوطی از این دو و یا پلی استر.

 

مقایسه فرش‌های اکریلیک با دیگر انواع فرش ماشینی:

 

از لحاظ دوام و طول عمر، فرش‌های اکریلیک نسبت به فرش‌های BCF، درصد دار و پلی استر، از طول عمر بیشتری برخوردار می‌باشند این فرش‌ها برای مدت طولانی حتی تا بیش از ۳۰۰ سال قابل نگهداری و استفاده هستند ولی فرش‌های BCF و پلی استر عمر کوتاهی دارند و در زمان بسیار کوتاهی نرمی و لطافت خود را از دست خواهند داد.
از لحاظ کوتاه شدن (آبرفتگی)، به مرور زمان بر اساس مدت مورد استفاده قرار گرفتن یا همان پا خوردگی، تغییر فرش‌های اکریلیک بسیار کم یا ناچیزی می‌باشد که به حساب نمی‌آید ولی در دیگر انواع فرش ماشینی، این موضوع به شکل ملموسی قابل مشاهده است به طوری که بعد از مدتی شاهد کج یا کوتاه شدن قد یا پهنای فرش خواهیم بود.
از لحاظ شستشو و در معرض نور قرار گرفتن در فرش‌های اکریلیک شاهد هیچ گونه تغییری نمی‌باشیم ولی این مورد در فرش‌های BCF، مخلوط و پلی استر بالعکس می‌باشد که باعث می‌شود جلوه و زیبایی فرش در زمان کوتاهی از بین برود.

 

از دیگر مزایای فرش نخ اکرولیک در فرش:

 

فرش‌های اکریلیک از مقاومت بالایی در برابر گرمای مستقیم برخوردار می باشند به طوری که یکی از ویژگی‌هایی که فرش اکریلیک را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند تست گرما می‌باشد به طوریکه می توان اتوی داغ را روی فرش گذاشته بدون تغییر برداشت ولی در الیاف BCF و پلی استر، فرش‌ها براثر قرار گرفتن در برابر گرما دچار سوختگی و فرورفتگی شده و فرش ازبین می‌رود.
از لحاظ سایش، فرش اکریلیک دچار تغییر نمی‌شود ولی BCF و پلی استر دچار خوردگی یا پوسدگی به مرور زمان می‌شوند.
از لحاظ زیبایی در طول زمان، فرش اکرلیک قابل قیاس با فرش‌های درصد دار یا BCF و پلی استر نمی‌باشد.

 

معایب فرش اکرولیک چیست ؟

 

اما از معایب فرش‌های اكريليك می‌توان به این مورد اشاره کرد که در کوتاه مدت جذب طبیعت نمي‌شوند ولي ‏BCF‏ و پلی استر به مرور پودر شده و در فضا پراكنده و در طبيعت جذب مي‌گردد
بر اساس آمار مجله Fiber Year، تولید الیاف اکریلیک در سال ۲۰۱۳ میلادی 9.1 درصد و تولید الیاف پلی استر 6.7 درصد به نسبت سال ۲۰۱۲ رشد داشته‌اند. در حال حاضر در کشور آلمان شرکت درالون در سال 170 تن الیاف اکریلیک تولید می‌کند که از انواع ظریف‌تر آن جهت مصرف پوشاک بچه‌گانه و مخصوصا لباس عروسک‌ها استفاده می‌شود. این درحالی است که اخیرا عده‌ای به ویژه در فضاهای مجازی این‌گونه شایع کرده‌اند که الیاف اکریلیک سمی است! آیا به واقع در اروپا اجازه می‌دهند لباس کودک و عروسک که ممکن است حتی در هنگام بازی در دهان کودک قرار بگیرند از الیاف سمی تولید شوند؟! جهت یادآوری باید گفت به علت پرز دهی که فرش‌های اکریلیک در هفته‌های اولیه دارند، تنها ممکن است در برخی افراد که مبتلا به حساسیت هستند موجب تشدید آن شوند.

 

گرانترین فرش ماشینی:

 

بر اساس آنچه گفته شد در حال حاضر گرانترین فرش های ماشینی ایران و جهان فرش های 1500 شانه هستند که از ظرافت فوق العاده بالایی برخوردارند و فرش‌های 1200 شانه،فرش 1000 شانه، 700 شانه و 500 شانه به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. از لحاظ تفاوت ظاهری فرش های با تراکم بالا یعنی 1500 و 1200 شانه دارای ظرافت، لطافت، انعطاف پذیری و زیبایی بیشتری هستند اما قطر (ارتفاع نخ خاب) کمتری نسبت به فرش های 700 و 500 شانه دارند. به عبارت دیگر فرش های 700 شانه و 500 شانه نرمتر هستند و وزن کمتری هم نسبت به فرش های 1000 و 1200 شانه دارند. نکته دیگر در مورد گرانترین فرش های ماشینی این است که معمولا برندهای مختلف با توجه به سطح کیفیت و سیاستهای قیمت گذاری محصول، قیمتهای متفاوتی دارند که در شاخه فرش ماشینی سایت ایفرش میتوانید از قیمت محصولات برندهای معتبر فرش ماشینی کشور اطلاع پیدا کنید.

 

برای مشاوره و خرید انواع محصولات ماشینی کاشان با ما تماس بگیرید :
آدرس : آران و بیدگل شهرک صنعتی سلیمان صباحی , بلوار کارگر اصلی
مدیریت فروش : 09135640350
مدیریت : 09103261040


 

کانال تلگرام

 

خواندن 1117 دفعه