تولید فرش دستباف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فرش دستباف فرش دستباف

فرش دستباف در کاشان و شهر های بساری تولید می شود.
قالی باف ها که قالی های دستاف می بافند برای بافت این فرش ها احتیاج به ابزار هایی دارند.
اجزای فرش دستباف و نحوه ی بافت فرش دستباف در این مقاله سایت فرشی برای شما ذکر شده است.
برای اطلاعات بیشر متن زیرا را مطالعه فرمایید.

 

مفهوم فرش و قالی چیست:

 

فرش کلمه ای عربی است به معنی گسترده است ولی قالی کلمه ای ترکی است به معنی فرش پرزدار با نخ و پشم قالیچه فرش کوچک را قالیچه می نامند
مقصود از فرش یا قالی دستباف، فرشی است که به وسیله دست از تار و پود بافته می شود و در این نوشته ها هر جا صحبت از فرش یا قالی می شود همان نوع دستباف مد نظر است. کما این که امروزه فرش های ماشینی گسترش زیادی یافته اند که موضوع بحث ما نیستند.

 

اجزاء قالی :

 

یک قالی تشکیل شده از تار و پود و پرز و یا خواب قالی که به آن معمولاً گوشت قالی هم می گویند.

 

تارو پود در قالی:

 

تار قالی: نخ هایی که در طول قالی قرار می گیرند جنس نخ تار قالی از ابریشم و پشم و پنبه است
پود قالی: نخ هایی که به طور افقی در دار قالی عبور داده شده است جنس این نخ ها در قالی های عالی از ابریشم است و در قالی های خوب از پشم و در قالی های متوسط از نخ پنبه است البته نخ پنبه در فرش بدلیل استحکام ان بهتر است.
پرز قالی: به اصطلاح به آن گوشت قالی یا خواب قالی می گویند که روی قالی و سطح خارجی ان را تشکیل می دهد که پرز قالی طرح و نقش قالی را تشکیل می دهد جنس پرز در قالی جنس قالی از ابریشم و در بقیه قالی ها پشم است

 

از دیگر اجزای مورد استفاده قالی:

شانه یا دفه:که دسته چوبی با دندانه های فلزی دارد و کاملا اهنی است و بوسیله ی آن پودها روی گره ها کوبیده می شوند
چاقو: که هر نخ پرز پس از چرخش یا گره به دور تار به وسیله آن بریده می شود.
سرکش یا اره : یک قطعه اهنی است که دندانه دار است و بعد از دو رج بافت قالی مثل شانه با آن خامه یا پرز ها را شانه می زنند
قیچی: پس از سرکش کردن با قیچی پرزهای اضافی را کوتاه می کنند
نقشه فرش: که روی کاغذ های میلیمتری پیاده می شوند و روی چوب نصب می شوند هر میلیمتر کاغذ نشانه یک گره قالی است برای هر قسمت قالی حاشیه زمینه ترنج نقشه های جداگانه ای وجود دارد .ایلات و عشایر معمولاً از نقشه های حفظی و یکنواخت برای بافت استفاده می کنند.

 

ابزار تولید فرش دستباف:

 

دار قالی: دستگاهی که قالی روی ان بافته می شود و مهم ترین ابزار تولید قالیبافی فرش دستباف می باشد و به سه صورت است عمودی و افقی و ثابت است
در دارهای افقی ۲ تیر چوبی مستقیم به موازات هم در فاصله ثابتی به وسیله چهار میخ چوبی یا فلزی در زمین محکم می شود و نخ های تار به دور این دو تیر پیچیده می شود. در این دستگاه معمولاً تیرهای جانبی وجود ندارد. برپایی و حمل و نقل این گونه دارها آسان است و اغلب توسط
ایلات و عشایر کوچ نشین برای تولید قالیچه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع دار برای بافت قالی:

 

دار عمودی که چهارچوب آن یا مستقیماً روی پایه هایی قرار می گیرد و یا تیرک های کناری آن در گودالی در زمین محکم می شوند، خود بر سه نوع است که عبارتند از: دار ثابت، دار تبریزی و دار گردان.
دار ثابت: در دار ثابت فرش در چهارچوبی که جایی برای حرکت ندارد بافته می شود و اندازه آن تقریباً برابر اندازه چهارچوب است. در این نوع دار محل نشستن قالیباف همراه با بافت فرش بالا می رود.
دارها نیز دستخوش پیشرفت شدند و جنس آنها فلزی است و دارای پرخ دنده های فلزی هستند و تا حدودی زحمت بافندگان فرش دستباف را کم کرد

انواع بافت قالی:

 

بافت با گره زنی اساس کار قالیبافی را تشکیل می دهد. گره ها توسط نخ های رنگ شده بر روی تار قالی زده می شود. هر قدر تعداد این گره ها در سطح قالی زیادتر باشد مرغوبیت و استحکام قالی نیز زیادتر می باشد. طریقه گره زنی در نقاط مختلف ایران فرق می کند. معمولاً دو نوع گره در تمام ایران به کار برده می شود، گره فارسی و گره ترکی باف.

 

تولید فرش ماشینی و سجاده فرش ماشینی:


در این میان فرش کاشان اصالت خود را هنوز حفظ کرده و در کنار فرش دستباف خود خط تولید فرش ماشینی را بطور گسترده راه اندازی کرده و تولید کننده و قطب فرش ایران را فرش کاشان به خود اختصاص داده است.
در کاشان شرکت ها و کارخانجات بسیاری وجود دارد که به تولید انواع فرش های ماشینی و سجاده فرش های ماشینی پرداخته اند.
در مساجد و نمازخانه و بیشتر مکان های عمومی از فرش های ماشینی استفاده می کنند.

 

کاربرد استفاده از سجاده فرش و فرش:

 

امروزه برای مفروش کردن مساجد و اماکن مذهبی از سجاده فرش و از فرش ماشینی در منازل استفاده می شود. به همین علت کاربرد متفاوتی دارند. به عنوان مثال در منازل از فرش به عنوان عایق و برای زیبایی استفاده می شود و در مساجد از سجاده فرش ها علاوه بر عایق و زیبایی، به عنوان تعیین قبله نیز استفاده می شود.

 

تفاوت طرح سجاده فرش و فرش:

 

اکثرا فرش ها با طرح های مختلفی بافته می شوند و هر سال طرح جدیدی از فرش های ماشینی وارد بازار می شود. اما طرح های سجاده فرش محدود است و به دسته های محرابی، تشریفات، و یکپارچه تقسیم می شود.
فرش های محرابی همانطور که می دانید دارای طرح های محرابی در رنگ های مختلف تولید می شوند. و اما سجاده فرش های تشریفاتی طرح هایی ساده دارند و در یک طرف و یا دو طرف فرش حاشیه ای از گل و بوته و جود دارد.

 

مقایسه شانه سجاده فرش و فرش:

 

شانه فرش و سجاده فرش به تعداد ریشه هایی که در یک متر ازعرض فرش وجود دارد شانه فرش می گویند.
هر چه میزان شانه در فرش های ماشینی بیشتر باشد فرش ما شبیه فرش دستباف می شود.
فرش های ماشینی در ابتدا به صورت 500، 700 شانه بافته می شده اند. اما امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی، به صورت 700، 1000 و 1200 شانه بافته می شوند که متقاضی خرید فرش 1000 و 1200 شانه بیشتر از 700 شانه است و فرش 500 شانه عملا از بازار فرش ماشینی حذف شده است. این در حالی است که سجاده فرش ها اغلب به صورت 500، 700 و 1000 شانه بافته می شوند و متقاضی خرید سجاده فرش طرح 700 شانه (500 شانه) و 700 شانه از 1000 شانه بیشتر است زیرا از نظر اقتصادی برای مساجد به صرفه تر است.

 

تراکم در فرش های ماشینی و سجاده فرش:

 

تراکم فرش به میزان ریشه ها در یک متر از طول فرش می گویند. که در شانه های مختلف میزان تراکم فرش ماشینی هم فرق می کند.
شانه و تراکم فرش از مشخصات اصلی فرش می باشند. تراکم فرش های ماشینی هرچه افزایش یابد فرش ما مستحکم تر و با دوام تر می شود.
البته هر چه میزان تراکم در فرش های ماشینی افزایش یابد قیمت فرش ها و محصولات فرش افزایش می یابد. برای خرید هرگونه فرشی باید میزان شانه و تراکم به کار رفته در فرش را از فروشنده بپرشید.

 

تماس با سایت فرشی برای شما:

 

شرکت فرش و سجاده فرشی برای شما در کاشان مفتخر به تولید و فروش فرش های دستباف و ماشینی فرش های مدرن و فرش فانتزی و نیز سجاده فرش و تابلو فرش و نیز گلیم و گبه و پادری می باشد. برای خرید هر گونه فرش و محصولات تولید شده در شرکت فرش های کاشان باید به سایت مربوط به شرکت مراجعه کنید و آگاهی های لازم را دریافت کنید.

 

برای مشاوره و خرید انواع محصولات ماشینی کاشان با ما تماس بگیرید :
آدرس : آران و بیدگل شهرک صنعتی سلیمان صباحی , بلوار کارگر اصلی
مدیریت فروش : 09135640350
مدیریت : 09103261040

 

کانال تلگرام

خواندن 1091 دفعه