اساس قیمت گذاری فرش ماشینی چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
اساس قیمت گذاری فرش ماشینی اساس قیمت گذاری فرش ماشینی

اساس قیمت گذاری فرش ماشینی چیست؟ امروزه برای خرید هر محصولی قیمت آن محصول برای خریداربسیار اهمیت دارد.
خریداران برای خرید فرش های ماشینی علاوه بر کیفیت به قیمت فرش و سجاده فرش های ماشینی توجه می کنند.
فرش هایی که توسط شرکت های تولید کننده در کاشان بافته می شوند دارای کیفیت های ویژه ای می باشند.
و دارای قیمت های متفاوتی می باشند زیرا تولید محصولات هر شرکت با دیگری فرق می کند.
هر شرکت تولید کننده محصولات ماشینی و فرش های ماشینی دارای لیست قیمت مخصوص می باشد که خریداران برای خرید فرش باید به این لیست مراجعه کننده و قیمت واقعی محصولات را دریافت کنند.
در این نوشته برآن شدیم در مورد عوامل موثر در قیمت فرش های ماشینی را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

 


اساس قیمت گذاری فرش ماشینی چیست؟ عواملی که در قیمت فرش موثرند ما در این مقاله سایت فرشی برای تو تک تک این عوامل را برای شما بیان میکنیم:

 

عوامل موثر در قیمت فرش :

 

جنس الیاف فرش
ابعاد فرش
شانه و تراکم فرش
ماشین بافت
وزن فرش
درجه بندی فرش
برند و کارخانه تولید فرش
نوع خرید و پرداخت فرش


از شاخص هایی که برای تعیین قیمت یک فرش استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 


جنس الیاف به کار رفته در فرش :

 

برای بافت فرش های ماشینی الیاف مختلفی چون پشم ، پلی استر ، آکریلیک و ورژن وجود دارد . استفاده از هر یک از این الیاف ها قیمت فرش را متفاوت می کنند .

الیاف پلی استر: به دلیل موجود بودن در داخل کشور و نیز جنس متوسط ان که از پلاستیک است ارزان تر بوده و استفاده از آن در بافت فرش با توجه به سایر عواملی که در ادامه توضیح خواهیم داد سبب می شود تا قیمت فرش ، ارزان تر باشد .

الیاف اکرولیک: استفاده از الیاف آکریلیک به دلیل این که یک الیاف وارداتی می باشد و در داخل کشور وجود ندارد و همان طور که بیان شد به دلیل نوسانات اقتصادی موجود در جامعه از قیمت بالاتری برخوردار است


از دیگر الیاف مصرفی در فرش :

 

الیاف پشم: مرغوب ترین الیاف بکار رفته در فرش پشم طبیعی می باشد. که در فرش های دستباف بکار می رود و بیشتر به فرش ارزش هنری و صنایع دستی می دهد تا ارزش کاربردی آن

الیاف ورژن: هم شبیه پلی استر می باشد و ارزش متوسطی دارد. این فرش ها هم بوی بد و پرز ندارند.

 

ابعاد فرش :

 

برای بافت فرش در ابعاد مختلف مقدار الیاف به کار رفته در بافت فرش متفاوت بوده و این خود در اساس قیمت گذاری فرش ماشینی اثر دارد.
هرچه ابعاد فرش بیشتر باشد استفاده از الیاف بیشتری برای تولید آن استفاده می شود و این خود در قیمت فرش عاملی تعیین کننده محسوب می شود .

فرش های ماشینی کاشان با توجه به کارخانجات تولید کننده در ابعاد استاندارد یا ابعاد غیر استاندارد تولید می شود .

ابعاد استاندارد یک فرش شامل فرش 6 متری ، فرش 9 متری و فرش 12 متری می باشد و ابعاد غیر استاندارد را می توان ابعاد بزرگتر و سفارشی یا ابعاد کوچکتر چون پادری و قالیچه دانست . قیمت فرش در ابعاد استاندارد با توجه به سایز قیمت تغییر می کند به طوری که قیمت فرش 6 متری کمتر از قیمت فرش 9 متری خواهد بود . اما در ابعاد سفارشی یا همان فرش در ابعاد غیر استاندارد قیمت فرش بالاتر خواهدبود.

 

شانه و تراکم فرش:

 

عامل دیگری در اساس قیمت گذاری فرش ماشینی چیست؟ عامل دیگری که میتوان در تعیین قیمت فرش دخیل دانست تعداد شانه و تراکم فرش ماشینی می باشد .

فرش های ماشینی به طور کلی به دو دسته فرش سنتی و فرش مدرن تقسیم می شوند که هر کدام از این دسته فرش ها از تعداد معینی گره در طول و عرض فرش پدید می آیند . همین تعداد گره های تشکیل دهنده فرش در عرض و طول که به ترتیب نمایان گر شانه و تراکم فرش هستند عاملی است برای مشخص نمودن قیمت یک فرش . هرچه تعداد شانه فرش بیشتر باشد به طبع تراکم آن بالاتر خواهد بود در نتیجه فرش با این خصوصیت قیمت بالاتری را خواهد داشت .

هرچه چه تعداد شانه فرش یا همان گره های عرضی فرش بیشتر باشد فرش دستباف گونه تر می شود و نقشه ریزتری به خود می گیرد و هرچه تراکم یا گره های طولی فرش بیشتر شود وزن فرش بالاتر رفته و ضخامت فرش بیشتر می شود و عمر فرش طولانی تر می شود.

 

ماشین بافت فرش :

 

یکی از دلایل مهم در کیفیت و بافت فرش های ماشینی نوع دستگاه سجاده باف می باشد که فرش ها را در شانه و تراکم مشخص تولید می کند.
استفاده از دستگاه های جدید و به روز دنیا که محصولاتی از خارج از کشور هستند متاثر از شرایط اقتصادی و نوسانات ارزی حاکم بر جامعه قیمت بالاتری را دارند و استفاده از این دستگاه های بافندگی به علت سرعت عمل و دقت بالا از استهلاک بیشتری برخوردار است که این خود عاملی است در تعیین قیمت یک فرش ماشینی .

 

وزن فرش :

 

وزن فرش عاملی است که بر اساس تعداد شانه و تراکم فرش متفاوت خواهد بود . به طبع با توجه به گفته های بالا می توان گفت که فرش با تعداد گره های تشکیل دهنده بیشتر باید وزن بیشتری داشته باشد اما این موضوع برای بافت فرش های ماشینی در تعداد شانه و تراکم بالا که زیبایی و ظرافت بالایی برخوردار هستند به این صورت نبوده و فرش از وزن کمتری برخوردار است و علت این امر ارتفاع نخ خاب فرش های ماشینی می باشد . هرچه تعداد گره های بیشتر فرش منسجم تربوده اما ارتفاع نخ خاب آن کمتر می باشد و این وزن فرش را پایین تر می آورد و این مورد را می توان از عوامل تعیین قیمت یک فرش ماشینی دانست .

 

درجه بندی فرش:

 

فرش ها بر اساس عیوب فرش و نیز نوع الیاف و تراکم و شانه فرش از درجه یک تا پنج دسته بندی می شوند. بهترین درجه بندی فرش فرش درجه یک می باشد بدون هیچ عیبی و فرش درجه پنج با عیوب بالای ان عملا هیچ کاربردی ندارد.
البته خریداران بنا بر بودجه ای که دارند فرش های ماشینی برای خود تهیه می کنند و این فرش ها به شکل درجه یک ,درجه دو,درجه سه تولید می شوند.
و کیفیت و قیمت ای فرش هایی ماشینی به مراتب در اینگونه فرش ها پایین می آید.

بعضی از کارخانجات تولید فرش بدلیل کیفیت بالای آن بسیار پرآوازه شدند و تبدیل به برند معتبر فرش گردیده اند از جمله نگین مشهد طبیعتا برندهای معتبر بدلیل کیفین درجه یک فرش قیمت بالاتری از فرش را ارائه می دهند.

 

نوع خرید فرش:

 

اگر شما فرش را از نمایشگاه مستقیم و زیر نظر کارخانه تولیدی فرش تهیه نکنید یا از واسطه های بازار فرش را تهیه کنید طبیعتا فرش گرانتری خریداری کردید

سعی کنید فرش را بصورت مستقیم از کارخانه تولید فرش تهیه کنید بدین صورت هم از کیفیت فرش اطمینان دارید و هم اینکهبدون واسطه و تقریبا به قیمت عمده فرش را تهیه کردید.

اگر بصورت مجازی با کارخانه تولید فرش در تماس باشید حتی هزینه راه و مسافت نیز پرداخت نمیکنید و فرش را درب منزل تحویل میگیرید.

ما در سایت فرشی برای شما سعی داریم در هر هفته مطلبی آموزنده در حد یک پاراگراف و یا عکسی آموزنده به شما عزیزان ارائه دهیم تا بتوانیم کمکی شایان بر افزایش سطح اطلاعات عمومی شما عزیزان داشته باشیم
عکس آموزنده این مقاله در قالب عکسی در کورد نقشه فرش می باشد.

 

فروش مستقیم فرش از شرکت فرش و سجاده فرشی برای شما در شهر فرش کاشان:

 

فرش ماشینی و فرش دستباف
فرش مدرن
سجاده فرش
تابلو فرش و بافت تابلو فرش سفارشی
گلیم و گلیم فرش
پشتی و پادری

 

برای مشاوره و خرید انواع محصولات ماشینی کاشان با ما تماس بگیرید :
آدرس : آران و بیدگل شهرک صنعتی سلیمان صباحی , بلوار کارگر اصلی
مدیریت فروش : 09135640350
مدیریت : 09103261040

 

کانال تلگرام

 

 

 

خواندن 1176 دفعه