ویژگی های فرش ماشینی درجه یک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فرش ماشینی درجه یک فرش ماشینی درجه یک

خرید بهترین فرش ماشینی درجه یک در تعبیر افراد متفاوت است. در تعریف برخی افراد,بهترین فرش ماشینی؛محصولی است که برند و نام خاص ومشهور داشته باشد و یا دارای کیفیت بالا باش و یا بهترین محصول به محصولی گفته میشود که در جایگاه خودش موثر واقع شود.
از نظر ما بهترین فرش ماشینی ,فرشی است که کیفیت در جنس وطرح داشته باشد. (به اصطلاح جنس درجه یک و طرحی متناسب با چیدمان خانه داشته باشد.)
بهترین فرش ماشینی فرشی است که از جنس نخ اکرولیک هیت ست شده تولید شده باشد.این الیاف به دلیل اینکه از لحاظ خاصیت با الیاف پشم که الیاف طبیعی است در رقابت می باشد.
این جنس نخ خاب بسیار مناسب است. نخ خاب مهم ترین عامل کیفیت در فرش های ماشینی محسوب می شود.

 

ویژگی فرش ماشینی درجه یک:

 

همیشه خریداران فرش ماشینی سعی دارند محصولی را خریدارای کنند که از نظر کیفیت و قیمت مناسب باشند. اما امروزه به دلیل اینکه مواد اولیه فرش ها و محصولات شرکت ها از کشور ها وارد می شوند هزینه های قبل بافت و بعد از بافت فرش بسیار در قیمت کل فرش تاثیر می گذارد.
در مجموع فرش های ماشینی تولید شده در شرکت ها به پنج درجه تقسیم بندی می شود. هرچه درجه فرش ماشینی بالاتر رود کیفیت فرش ماشینی پایین می آید.
در این مقاله سعی داریم بطور کلی 10 ویژگی فرش ماشینی درجه یک را به شما آموزش دهیم تا براحتی فرش ماشینی درجه یک را از سایر فرش ها بتوانید تشخیص دهید.
در ابتدا باید ظاهر فرش را نگاه کنید زیرا اندازه و ابعاد فرش بسیار اهمیت دارد.
اندازه ی فرش کاملا مطابق با استاندارد اندازه فرش ماشینی مثلا دقیقا فرش 9 متری دقیقا فرش 12 متری باشد.

 

farsh mashini draje yek

 

 

نقشه فرش:

 

در مرحله بعدی باید به نقشه و طرح های گل قالی دقت نمایید که یک دست باشند کجی نداشته باشند, زیرا باید قرینه سازی در نقشه فرش کاملا رعایت شده باشد. و به اصطلاح فرش ترنج شدگی نداشته باشد.
به طور کلی ابعاد فرش ها نباید از حد استاندارد خارج شود و این اختلاف تا ±۵% برای طول قالی مجاز می باشد.

 

یکسان بودن ارتفاع سطح قالی:

 

اندازه نخ خاب قالی در کل فرش یکدست و یکسان باشد و عدم پارگی و سوختگی نخ خاب باشد.
زیرا این نخ خاب موجب زیبایی و لطافت فرش می باشد و این نرمی و لطافت هنگام لمس کردن فرش احساس می شود.

 

ریشه و زیگزاگ فرش:

 

باید بدانید که ریشه و زیگزاگ فرش باید بدون عیب و نقص بوده باشد. واندازه ریشه و زیگزاگ منظم و با چرم در کناره های فرش یکسان و یک اندازه باشد.

 

عدم تیغ خوردگی فرش:

 

فاصله دو فرش بر روی دستگاه بافت فرش ماشینی مقدار ثابتی است که یک تیغ در وسط این دو فرش قرار گرفته و فرش زیر و فرش رو را از هم جدا می کند . اگر تیغ دقیقا از وسط نبرد خاب یکی از فرش ها کوتاه تر شده و باعث عیب فرش ماشینی می شود .که اصطلاحا به آن تیغ خوردگی گفته می شود .
در صورتیکه فاصله دو فرش روی دستگاه تغییر کند مشکل تیغ خودگی بوجود می آید .اگر سنگ تیغ تیز کن کند شده باشد و یا درست عمل نکند و برش صحیحی روی فرش ایجاد نشود باز هم عیب تیغ خوردگی روی فرش بوجود می آید . به همین دلیل فرش باید عاری از هرگونه عیب باشد.

 

نخ فرش ماشینی درجه یک:

 

برای بافت فرش های ماشینی گزینه مهم استفاده از نخ اکرولیک هیت ست شده می باشد.زیرا کیفیت فرش های ماشینی در هر ابعادی بستگی به جنس نخ فرش دارد.
و باید دقت داشته باشیم در بافت فرش ها استفاده از نخ های معمولی استفاده نکنیم؛ عموما در تولید بهترین فرش ماشینی از نخ های هیت ست شده بهره می گیرند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و بسیار کمتر از نخ های معمولی پرز می دهد.همچنین باعث می شود زیردست قالی ها یکسان و یکنواخت به نظر بیرسد. پس در نتیجه بهترین جنس نخ برای تولید فرش نخ اکرولیک هیت ست شده می باشد.

 

در مورد فرش های تولید شده از نخ اکرولیک بیشتر بدانید: فرش اکرولیک

 

آهار فرش:

 

اندازه چسب آهاری که برای فرش ماشینی استفاده می کنند باید مناسب با استاندارد تعیین شده باشد.
آهار دو نوع است:
الف)طبیعی
ب)مصنوعی

آهار طبیعی شامل:نشاسته،مشتقات نشاسته، مشتقات سلولزی
آهار مصنوعی شامل:انواع پلی وینیل الکلها،انواع پلی اکریلات،و انواع کوپلیمر استاپرین و مائیک اسید

 

 

نگاه کردن به پشت فرش:

 

تعداد شانه و تراکم دقیقا متناسب با استاندارد گفته شده باشد و ریشه های یکدست باشند و در جای تعیین شده قرار گرفته شده باشند و هم راستا با فاصله ی یکسان باشند.
در پشت فرش ریز بافت بودن فرش مشخص است و این ریز بافت بودن نشانه یک فرش خوب می باشد زیرا وقتی در بافت فرش هرچه میزان شانه فرش بالا تر برود فرش ریز بافت تر و زیباتر می شود.
و شما خریداران عزیز با نگاه کردن به پشت فرش به راحتی به این موضوع برخورد می کنید.

 

قلاب خوردگی زیر فرش:

 

در زیر فرش ها آثاری از قلاب خوردگی وجود نداشته باشد، این عارضه بر اثر اشتباه تنظیم کردن ماشین آلات بافت به وجود می آید و به همین علت پشت فرش تراش مناسب نخورده و در بخش هایی از قالی سر نخ ها قابل رویت است.

 

 

gholab khordgi farsh

 

 

دو پودی شدن فرش ماشینی:

 

دو پودی یکی از نکته هایی است که در فرش های درجه S یا درجه ۱ دیده نمی شود. این مورد هنگامی اتفاق می افتد که نخ حین بافت پاره میشود و ادامه کار با نخ اضافی از همان محل قبلی که نخ قبل تر پاره شده بود انجام نگیرد و این دو پود در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

 

شیرینگ یا پرداخت کاری:

 

در این مرحله شیرینگ یا پرداخت فرش ماشینی باید به درستی انجام گیرد زیرا ممکن است قالی راه راه به نظر برسد و در محل های مختلف پرزها کوتاه بلند گرفته شود.
در این مرحله فرش های ماشینی به صورت یکنواخت و یکدست می شوند به صورتی که در همه نقط فرش ارتفاع نخ خاب یکسان است.

 


دورنگی فرش:

 

دو رنگی یا چند رنگی یکی از مواردی است که نباید به وجود آید، این اختلاف رنگ احتمال دارد به دلیل بکارگیری
شیدهای متفاوت ۱ رنگ به وجود آید.

 

زیر دست قالی خوب باشد:

 

ضخامت فرش های ماشینی توالید شده باید مناسب باشد نه آنقدر نازک که طی مدت کوتاهی از هم پاره شود و نه آنقدر ضخیم که قابل تا شدن نباشد و سنگین باشد.

 

برای مشاهده فرش های ماشینی اینجا کلیک کنید: فرش ماشینی

 

رفوشدگی:

 

در بعضی مواقع ممکن است فرش بر اثر عواملی مانند:پوسیدگی، رطوبت، بیدزدگی، آتش‌سوزی و غیره آسیب ببیند. در چنین شرایطی به‌خوبی در می‌یابیم که چگونه می‌توان از طریق مهارت رفوگری فرش آسیب‌هایی را که فرش به علل گوناگون متحمل گردیده است برطرف نمود و بدین ترتیب تا جایی که امکان دارد فرش را دوباره به حالت اولیه خود برگرداند.
در این شرایط تعویض فرش آسیب‌دیده با یک فرش نو کار مقرون به صرفه‌ای نخواهد بود. از این رو برای این که بتوان در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد می‌توان از روش‌های گوناگونی در رابطه با رفوگری فرش به‌ منظور ترمیم و اصلاح بخش‌های آسیب ‌دیده آن استفاده نمود. آثار رفو در فرش نباشد یا کمتر از 5 سانتی متر باشد.

 

کیسی فرش:

 

در متن و حاشیه برخی از فرش‌ها نوعی جمع شدگی دیده می‌شود. به طوری که فرش در این قسمت برجسته و اضافه‌تر به نظر رسد. به این عیب فرش کیسی گفته می‌شود. کلمه کیسی در لغت به معنی چین و شکن, چروک و ناهمواری است. فرش‌هایی که دارای کیسی هستند ظاهر خوبی ندارند و علاوه بر آن بیش ‌تر در معرض ساییدگی قرار گرفته, پرزهای فرش زودتر از بین می‌روند.
زیبایی فرش همواره جزو موارد حائز اهمیت است اما اطمینان از کیفیت بافت و سالم بودن باطن فرش در اولویت انتخاب یک فرش است. چراکه در صورت وجود هرگونه عیبی فرش شما نه تنها زیبا نخواهد بود بلکه عمر کافی هم نخواهد داشت. بعنوان مثال اگر فرش دارای کیسی باشد ؛ پرزها در ناحیه برآمدگی زودتر از بین می‌رود و طبیعتاً این امر موجب کاهش عمر فرش خواهد شد.

 

 

برای مشاوره و خرید انواع محصولات ماشینی کاشان با ما تماس بگیرید :
آدرس : آران و بیدگل شهرک صنعتی سلیمان صباحی , بلوار کارگر اصلی
مدیریت فروش : 09135640350
مدیریت : 09103261040

 

کانال تلگرام

 

خواندن 4580 دفعه