آشنایی با فرش ماشینی تبریز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فرش ماشینی تبریز فرش ماشینی تبریز


یکی دیگر از شهر های تولید کننده فرش ماشینی یزد می باشد. فرش ماشینی نمونه ای از قالی دستبافت است که در ابعاد بزرگتری توسط ماشین آلات صنعتی فرش بافی بافت و تولید می شود . فرش ماشینی به علت ارزان تر بودن و سرعت تولید در بافت طرفدار بیشتری نسبت به فرش دستبافت دارد. فرش ماشینی پیشینه 40 ساله دارد و نخستین فرش ماشینی در دهه 50 در کارخانه فرش کاشان توسط ماشین آلات فرش بافی تولید شده است. فرش ماشینی به دلیل شباهت در ظرافت و کیفیت بافت به فرش های دستبافت مورد استقبال مردم قرار گرفته است .
هر فرش دارای دو نوع تراکم است تراکم عرضی یا شانه : در هر یک متر عرضی فرش چه تعداد گره ای قرار دارد فرش 700 شانه در هر یک متر عرضی 700 گره وجود دارد .

 

تاریخچه فرش ماشینی تبریز:


یکی از مهمترین صنایع دستی شهر تبریز قالیبافی است و در این زمینه شهرت جهانی دارد.
فرشبافی در تبریز از قبل از دوران صفویه آغاز شد و یکی از قدیمی ترین و معروفترین مراکز بافت فرش های دستباف در دنیا به شمار می آمد.
اوایل فرش ها در قالب طرح های روستایی با رجشمارهای 24 بافته می شد که به مرور زمان با رشد و ترقی فرش و قالیبافی تا 110 رج افزاش پیدا کرد و همچنین به هنر درباری مبدل گشت.
مواد اولیه بکارگرفته شده در فرش تبریز معمولا از جنس پشم یا ابریشم بودند که فرش های بسیار با کیفیت و اعلا روانه بازار می کردند. تبریز دارای تنوعی بی نظیر از طرح ها و نقشه ها در زمان های گذشته بود.

 

در مورد تولیدات فرش ماشینی بیشتر بدانید: فرش ماشینی

 

ویژگی های فرش دستباف تبریز:

 

طراحی فرش تبریز توسط مجرب ترین اساتید با رعایت تمام استاندارها انجام می پذیرد. فرش تبریز عموما در رجشمارهای بالا و ریزبافت است.
فرش های تبریز دارای تنوع بسیار زیادی از رنگ هاست.پرز های فرش تبریز معمولا کوتاه است و پرداخت آنها توسط افراد ماهر انجام می گیرد.

 

shane tarakom farsh

 

الیاف بکار رفته در فرش دستباف تبریز:

 

از نوع مرغوب است و از کیفیت بالایی برخوردار است. استفاده از سایه روشن ها که باعث ایجاد عمق در فرش تبریز می شود.
از دیگر خصوصیات فرش تبریز پر کردن قسمت های خالی فرش به جای استفاده از نقش های دیگر.

 

طرح های رايج فرش دستباف تبریز:

 

طرح و نقشه فرش تبریز بیشتر از سلیقه خریداران تبعیت می كند.
امروزه در تبریز همه نوع طرح را می توان پیدا كرد كه البته بررسی همه آنها امكان پذیر نیست و به زمان زیادی احتیاج دارد هر چند با گسترش طرح ها و نقش ها در نقاط مختلف كشور، دیگر نمی توان به طور یقین طرحی و یا نگاره و موتیفی را متعلق به نقطه ای خاص دانست
و به همین ترتیب نمی توان فرش منطقه ای را با دیدن طرحی و یا نگاره ای تشخیص داد.
به طور مثال در تبریز نمونه فرشهایی بافته می شود كه جدا از بافت و رنگبندی، دارای طرحی از منطقه كرمان است كه در تبریز به طرح كرمان قلم مشهور است.

 

از دیگر طرح های فرش تبریز:


به طور كلی طرح و نقشه فرش تبریز بیشتر از سلیقه خریداران تبعیت می كند. طراحان تبریز اگرچه در اصول از طرح های معروف و قدیمی پیروی می كنند اما به این طرح ها جان می دهند و زیبایی می بخشند و نوآوری دارند.
نقشه آثار باستانی و ابنیه اسلامی نقشه شاه عباسی، نقشه اسلیمی، نقشه افشان، نقشه بندی خشتی، طرح درختی، طرح شكارگاه، نقشه قابی، طرح گلفرنگ، طرح گلدانی و طرح ماهی درهم (هراتی) به خصوص لاك پشتی و همینطور طرح محرابی و نقش محرمات و طرح هندسی

 

 

ویژگی های فرش های ماشینی تبریز:

 

متخصصین بازار فرش و قالی می توانند با نگاه به بافت و با توجه به رنگ ، تنوع طرح ، کیفیت ، نوع بافت و نوع گره و مواردی از این دست خواستگاه محصول را حدس بزنند . برای مثال برخی از ویژگی های عنوان شده در زیر تنها به فرش های ماشینی تبریز اختصاص دارد :
فرش تبریز دارای تنوع بسیار بالا از نظر رنگ و ترکیب رنگی می باشد .
در طراحی فرش های تبریز تمام اصول استاندارد جهانی رعایت شده است . رجشمار بالا و ظرافت بافت ویژگی دیگر محصولات مد نظر است .
در بافته های تبریزی ارتفاع نخ خاب کوتاه بوده و مرحله پرداخت با چنان دقت و مهارتی انجام می شود که به هیچ وجه فرش با سطح و ارتفاع نخ خاب نا مرتب نداریم .
در فرش های تبریز تمام مناطق و قسمت های نقشه با نگاره های ریز و درشت پر شده و فضای خالی در بین نگاره ها وجود نخواهد داشت .

 


ابعاد فرش های ماشینی تبریز:

 

علاوه بر تنوع رنگ و طرح تنوع و تولید فرش ها در تمامی ابعاد استاندارد و غیر استاندارد دیده می شود .

فرش تبريز را می توان از كوچك ترين تا بزرگ ترين سایز در بازار خریداری نمود . همچنین امکان سفارش ابعد غیر استاندارد برای مشتریان وجود دارد .

فرش های زیبای تصویری تبریز در ابعاد کوچک و فرش های ابریشمی یا فرش های دارای نگاره های سنتی و کلاسیک در ابعاد بزرگ تولید میشوند و این دو موجودی از طرح های سنتی و کلاسیک و طرح های تصویری بیشترین میزان فروش را به خود گرفته است .

 

الیاف فرش ماشینی تبریز:

 

فرش ها تماما از الیاف و نخ تشکیل شده اند نخ خاب آن نخی است که در سطح فرش می بینیم و رنگ و لعاب فرش را شکل می دهد . نخ های تار و پود نخ هایی هستند که به ترتیب در طول و عرض فرش عبور می کنند .
تفاوت فرش ها از نظر کیفیت به نخ خاب مورد استفاده مربوط می شود .
فرش های ماشینی درجه یک و با کیفیت از نخ خاب اکرولیک هیت ست شده بافته می شوند . عموما تمامی فرش ها نخ تار و پودی از جنس پنبه و یا پنبه و پلی استر دارند .
هرچه میزان خلوص اکرولیک در الیاف خاب کم تر شود ، با کاهش کیفیت روبرو می شویم . برند های نامی درصد خلوص 100 و برند های نا معتبر به میزانی در بافت از پلی استر و پلی پروپلین استفاده می کنند .

 

alyaf farsh tabriz

 

 

در مورد تولید فرش با نخ اکرویلیک بیشتر بدانید: فرش اکرویلیک

 


جنس نخ پود و جنس نخ خاب :

 

در فرش های دستبافت تبریز ، جنس نخ تار از پنبه که بافتی بسياري مستحكم و با دوام پدید می آورد می باشد ، جنس نخ پود و نخ خاب هم از پشم می باشد .
دقت نمایید که نخ پشم قدری کدر است اما در جذب آب و رطوبت بسیار سرسختانه عمل می کند .
فرش های زیبای دیگری با گل های ابریشم و یا تمام ابريشم و يا حتی دارای چله های ابريشمین در دسته فرش های تبریز خود نمایی می کنند.
عموما در فرش های تبریز از هر جنس نخ خابی که باشند ، الیاف شفاف و درخشان نبوده و قدری کدری در خود دارند . دلیل این امر به آب شور تبریز ; رنگ رزی با آب شور بر می گردد.
شور بودن آب چه در بافت های قدیمی و چه در بافت های جدید ( البته در بافت های جدید کدری کم تر شده و بر شفافیت افزوده شده است . ) با تأثیر روی رنگ تفاوت محصول را ایجاد خواهد نمود .
پس دلیل کدری فرش های ماشینی تبریز در کیفیت و نوع نخ مصرفی بی اثر خواهد بود .


طرح و نقش فرش ماشینی تبریز:

 

طرح و نقش فرش ماشینی تبریز مثل سایر طرح های فرش ماشینی عمومیت دارد و اختصاری نمیتوان گفت فرش ماشینی تبریز طرح خاصی بافت می زند.
چرا که فرش ماشینی تبریز نیز مانند سایر فرش های ماشینی با دستگاه بافت زده می شوند و تمام طرح های مورد نیاز مردم را بافت می زنند.
در بعضی از مواقع برای خریدارن طرح های سفارشی به شرکت فرشی برای شما داده تا فرش تا بعد از طراحی ,فرش مورد نظرشان تولید شود.
طرح های فرش ماشینی بسیار متنوع اند و هر کدام رنگ بندی زیبایی دارند.

 

برای مشاوره و خرید فرش ماشینی با ما تماس بگیرید :
09103621040 (مدیریت)
09132603595 (خانم بزرافشان)

 

 

کانال تلگرام

 

خواندن 722 دفعه