فرش مشهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
فرش مشهد فرش مشهد

پیشینه قالی مشهد

قالی بافی در مشهد حدود پنج سده قدمت دارد، به‌طوری که یکی قدیمی‌ترین فرش مشهد که موجود است، نوعی فرش نماز (سجاده) است که توسط شاه طهماسب به سلیمان باشکوه در سال ۱۵۵۶ هدیه شده‌است. این فرشها در سه درجه کیفیتی در کارگاه سلطان ابراهیم میرزا، فرزند سام میرزا، و برادرزاده شاه طهماسب، ساخته می‌شده‌است. یکی از انواع درجه یک آن تا دو سال پیش در لندن بود و به اعتقاد برخی در حال حاضر در اختیار کلکسیونر معروف، شیخ سعود آل ثانی قطری، است. تعدادی از نمونه‌های درجه دوم و سوم هنوز در موزه Topkapi موجود می‌باشند.

الیاف پشمی به کار رفته در این فرشها به شدت صیقل داده می‌شدند تا رنگ را بهتر به خود جذب کنند، اما این عمل از دیگر سو باعث کاهش عمر فرشها نیز می‌گشت، و این عاملی بود که تصویر بدی از قالی مشهد در اذهان شکل بگیرد تا جایی که صادرات این فرش به اروپا به‌طور چشمگیری کاهش یافت؛ متأسفانه قالی‌های به جای مانده از آن دوران نیز همگی در معرض فرسایش قرار دارند.

مشخصات ظاهری فرش دستباف مشهد

از ویژگی‌های خاص طرح‌های قدیم فرش مشهد میتوان به گل‌های شاه عباسی با ساقه‌های نسبتاً باریک و ظریف اشاره کرد که البته امروز نیز این شیوه به خصوص در طرح‌های افشان ، لچک و ترنج  با حاشیه‌های کتیبه ‌ای در تولیدات شرکتهای تولید فرش مشهد ، مثل شرکت فرش آستان قدس رضوی دیده می‌شود.

عمده طرح هایی که در تولید فرش دستباف مشهد به کار میرود عبارتند از :

  • نقوش لچک و ترنج
  • گلفرنگ
  • نقشهای ربعی سعدی
  • گل های درشت شاه عباسی با ساقه های نازک و کم عرض و …

از نظر رنگ بندی نیز در فرش های مشهد عمدتا از رنگهایی چون قرمز دانه یا قرمز سیر ، کرم ، رنگ عنا بی ای که مایل به قرمز و قهوه ای نیز هست ، انواع سبز ، انواع آبی و سرمه ای ، استفاده میشود. از استادان و طراحان معروف و هنرمند مشهدی در زمینه فرش نیز میتوان از  محمد عمواوقلی ، علیخان عمواوقلی ، محمد ابراهیم مخملباف ، عباسقلی صابر، حاج غلامرضا اخوان ساج ، علیپور ، میرزا حسن طرحچی و عبدالحمید صنعتکار ، نام برد.

 

فرش ماشینی مشهد:

امروزه ، مشهد  یکی از مهم ترین مراکز تولید و تجارت فرش دستباف و ماشینی  میباشد و در صادرات فرش ایران  نیز نقش به سزایی را ایفا میکند.قالی مشهد همواره در کنار فرش تبریز و اصفهان و تهران یکی از چهار قطب تولید فرش در کشور بوده است.

در حال حاضر ، استفاده از پشم های مرغوب ، رنگهای گیاهی ، نخ تابی و پرداخت فرش ، مرمت و رفو و وجود کارگاه های متعدد قالیبافی ، همگی از قابلیت های برجسته قالی مشهد است .خوب است بدانید صنعت فرش در مشهد تا جایی پیشرفت کرده که امروزه  چیزی حدود  ۷۰ هزار کارگاه در این زمینه فعال است بطوریکه مردان زیادی به صورت دایم در این کارگاه ها مشغول فعالیت هستند و درآمدشان را از این طریق به دست می آورند.

 

ویژگی فرش ماشینی مشهد:

فرش مشهد با بالا بردن کیفیت فرش ماشینی خود و بکار بردن طرح و نقشه های خاص بعد از کاشان قطب فرش ایران محسوب می شود.

برند های معتبر فرش مشهد : فرش نگین مشهد ، فرش زمرد مشهد می باشد.

 

نکته:

بدلیل معتبر بودن و سرشناس بودن برندهای فرش مشهد بسیاری از شرکت ها از نام و عنوان اصلی فرش مشهد با پسوند و پیشوند استفاده می کنند.

بنابراین باید بتوانید برندهای معتبر فرش مشهد را از سایر برند های متفرقه شناسایی کنید.

 

برای شناسایی فرش مشهد به سه نکته زیر توجه کنید:

چرم فرش مشهد: در پشت فرش های مشهد چرم کیفیت عالی با هک شدن نام برند های فرش مشهد وجود دارد.

برچسب هولوگرام پشت فرش مشهد: برچسپ اصلی فرشهای مجموعه مشهد، هر سه برند اصلی (فرش نگین مشهد، فرش زمرد مشهد و فرش مشهد) دارای هولوگرام اصلی می باشند،بنابراین حتما دقت کنید که برچسپ پشت فرش هولوگرام اصلی را شامل باشد.

لوگوی فرش مشهد : فرش نگین مشهد ، فرش زمرد مشهد فرش نگین مشهد و زمرد مشهد و فرش مشهد هیچ پسوند و پیشوندی ندارند.

 

کلمات مرتبط:فرش مهشد,فرش نگین مشهد,قیمت فرش مشهد,قیمت فرش نگین مشهد،فرش زمرد,فرش,فرش ماشینی,فرش کاشان,شهر فرش,بازار فرش

منابع مرتبط: ویکی پدیا,زیلومه,شهر فرش,شرکت فرش ماشینی و سجاده فرش مناجات

خواندن 49 دفعه