سجاده فرش محرابی چیست ؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سجاده فرش محرابی چیست سجاده فرش محرابی چیست

سجاده فرش محرابی یکی از انواع فرش های سجاده ای است که در شهر کاشان تولید می شود. این سجاده فرش گزینه ای بسیار مناسب برای فرش مخصوص مسجد و نمازخانه ها , حسینیه ها و مکان های مذهبی است.
در بسیاری از مواقع سول می شود محراب به چه معنایی است؟ محراب از نظر لغوی از کلمه مهرابه گرفته شده است. از نظر مکانی محراب محلی که جهت قبله را مشخص می کند و جایی است در مساجد که امام جماعت جلوتر از همه, نماز جماعت را رهبری می کند. امروزه سجاده فرش که به فرش محرابی معروف است به همین دلیل نام گذاری شده اند.
سجاده فرش هایی که امروزه به صورت شکل هایی مختلف از شرکت های تولیدی فرش سجاده ای خریداری می شوند به دو دسته تقسیم می شوند که سجاده فرش های محرابی و سجاده فرش های تشریفاتی نامیده می شوند.

 

 

سجاده فرش محرابی:

 

یکی از پرفروش ترین سجاده فرش هایی که در شرکت فرشی برای شما تولید می شود سجاده فرش های محرابی نام دارد. طرح این سجاده فرش های ماشینی به شکل محراب است و از جایی برای قرار دادن مهر تشکیل شده است.
محراب بافته شده در سجاده فرش مسجد دقیقا بر گرفته شده از محراب مساجد شکلی است که دورتا دور یک مستطیل بافته شده است.
از این سجاده فرش ها درمکان هایی مثل امامزاده، مسجد، حسینیه و نمازخانه ها، جهت نظم دادن افراد و نشان دادن جهت قبله به نمازگزاران، نیاز به ایجاد صفوف مرتب و منظم است. به همین جهت در تمامی مسجد ها از این فرش های سجاده ای جهت پوشش دهی مساجد استفاده می کنند.

 

 

sajade farsh mehrabii

 

 

 

قیمت فرش سجاده ای محرابی:

 

عوامل بسیار زیادی در تعیین قیمت فرش سجاده ای ماشینی دخیل هستند که از آنها می توان به میزان شانه و میزان تراکم فرش,نوع الیاف مصرف شده در فرش, ارتفاع نخ خاب ,نوع دستگاه بافنده سجاده فرش,وزن فرش سجاده ای و...اشاره کرد.
که در ادامه به توضیح هریک از این عوامل می پردازیم.
با توجه به این که شرکت فرشی برای شما, خود شرکتی تولید کننده و عرضه کننده مستقیم انواع فرش سجاده ای و فرش مسجدی می باشد,قیمت سجاده فرش های تولیدی آن نیز تماما براساس اصل صداقت در تولید به خریدار اعلام می گردند.
قیمت سجاده فرش های محرابی و سجاده فرش های تشریفاتی تولید شده در شرکت فرشی برای شما(تو) در اصل با قیمت بقیه سجاده فرش های شرکت فرش یکسان بوده و در سایت فرشی برای شما آورده شده است.

 

 در مورد قیمت فرش های ماشینی و سجاده فرش ماشینی بیشتر بدانید: قیمت فرش و سجاده فرش

 

شانه و تراکم فرش سجاده ای :

 

هر چه شانه فرش سجاده ای و تراکم آن بالاتر باشد , فرش سجاده ای محرابی ما دارای کیفیت بیشتری خواهد بود.
شانه فرش به میزان ریشه های به کا رفته در عرض فرش می گویند و به میزان ریشه هایی که در یک متر از طول سجاده فرش ماشینی به کار رفته است تراکم سجاده فرش می گویند .
اما امروزه با توجه به این که قیمت انواع فرش ماشینی افزایش پیدا کرده است
و همواره افراد به دنبال راهی هستند که فرش سجاده ای با شانه بالاتر را با قیمتی ارزان تر بخرند
یکی از راههایی که تولید کننده در این زمینه انجام می دهد این است که در شانه و کیفیت بالا , تراکم فرش را کم می کند
همین است که گاها می بینیم فرش های ۷۰۰ شانه با تراکم ۱۵۰۰ نیز بافته می شوند .

 

جنس نخ فرش سجاده ای :

 

همانطور که شما عزیزان اطلاع دارید بهترین جنس نخ برای تولید محصولات ماشینی الیاف صدرصد اکرولیک می باشد .
از ویژگی های نخ اکرولیک خاصیت شفاف بودن آن و مقاومت پذیری الیاف در برابر شست و شو و پاخور بودن است و به همین جهت طول عمر فرش سجاده ای نیز بیشتر می شود .
اما گاها سجاده فرش هایی با کیفیت پلی استر و BCF نیز تولید می گردند که قیمت این گونه سجاده فرش ها بسیار پایین است ,یکی از مهم ترین خواصی که الیاف فرش ماشینی و سجاده فرش باید دارا باشد, خاصیت هیت ست بودن است .
این خاصیت در اصل به بخاردهی الیاف فرش ماشینی در زمان ریسندگی گفته می شود که باعث مقاومت هر چه بیشتر فرش ماشینی شده و علاوه بر این میزان پرزدهی سجاده فرش و فرش را به حداقل می رساند .

 

وزن فرش سجاده ای محرابی :

 

یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت فرش های مسجدی وزن فرش سجاده ای می باشد.اما امروزه با توجه به این که هر کدام از عوامل به صورتی تغییراتی در خود جای داده اند و تولیدات به خاطر افزایش قیمت مواد اولیه دستخوش تغییراتی شده اند شاید نتوانیم عامل وزن را در تعیین قیمت فرش سجاده ای در نظر گرفته و آن را مهم تلقی کنیم .
اما در بسیاری از شرکت ها قیمت سجاده فرش بر حسب وزن فرش سجاده ای مشخص می شود. به صورتی که هرچه میزان وزن فرش سجاده ای ماشینی ما افزایش یابد قیمت سجاده فرش محرابی نیز بیشتر می شود .

 

ارتفاع خاب فرش سجاده ای :

 

ارتفاع خاب فرش سجاده ای همواره رابطه ای عکس با شانه و تراکم دارد؛ به گونه ای که هر چه شانه و تراکم فرش ماشینی بالاتر برود ارتفاع خاب فرش سجاده ای کمتر می شود؛اما این عامل نیز امروزه توسط تولید کنندگان فرش ماشینی دستخوش تغییراتی شده است .
اما این تغییرات اگر همزمان با وزن فرش سجاده ای مورد بررسی قرار گیرد می توان به نتایجی دست پیدا کرد .هر چه شانه و تراکم فرش سجاده ای بالاتر برود ارتفاع خاب فرش سجاده ای کمتر می شود به شرطی که وزن فرش سجاده ای مشخص باشد .
اگر وزن نیز کمتر شود می توان گفت که تقریبا تمامی عوامل دچار تغییر شده و کیفیت اصلی از سجاده فرش را نمی توان دقیق در نظر گرفت .

 

 

nakh khab dar sajade

 

دستگاه های سجاده باف:

 

دستگاه های مختلفی هستند که کار تولید سجاده فرش های ماشینی را انجام می دهند,اولین فرش و سجاده فرش ماشینی توسط دستگاه بافندگی ژاکارد تولید شد .
اما با پیشرفت علم و توسعه این صنعت به تدریج دستگاه های دیگری نظیر ماشین های بافندگی واندویل ، تکسیما ، VTR ، ASR ، شونهر ، Alpha ، CRX و …. وارد بازار فرش و فرش مسجد شدند. هم اکنون هم از این نوع ماشین های بافندگی که هر ساله نسخه جدید تری از آن ها تولید می شود در صنعت فرش و فرش مسجد استفاده می گردد .
هر کدام از ماشین های بافندگی روش کار خاص خود را دارد ولی چیزی که واضح است این موضوع است که نحوه کار همه ی آن ها به طور کلی یکسان می باشد و فرش و فرش سجاده ای با یک شیوه خاص تولیدمی شوند .

 

خرید سجاده فرش محرابی:

 

در زمان های قدیم فرش های محرابی به صورت دستباف بافته می شد. به دلیل سختی این نوع بافت که طبیعتاً باعث کمبود این نوع سجاده فرش می شد، اشخاص برای خرید سجاده فرش های محرابی مجبور بودند سفرهای طولانی به شهرهای دیگر داشته باشند.
امروزه شرکت ها، فرش سجاده ای متنوعی تولید و حتی اقدام به فروش فرش سجاده ای به صورت اینترنتی می نمایند. اشخاص می توانند، با مراجعه به سایت های شرکت سجاده فرش از انواع سجاده فرش و قیمت خرید فرش محرابی و تشریفاتی مطلع شوند.

 

برای مشاهده سجاده فرش های ماشینی محرابی اینجا کلیک کنید: سجاده فرش محرابی

 

خدمات شرکت فرشی برای شما :

 

خدماتی مانند شرایط ویژه خرید سجاده فرش تشریفاتی وسجاده فرش محرابی، ارائه ضمانت نامه کیفیت، ارسال فرش سجاده ای به سراسر کشور، نصب فرش های سجاده ای توسط نصاب مجرب شرکت فرشی برای شما و... سبب شده است که بسیاری از اشخاص ترجیح دهند فرش نمازخانه و مسجد ، حسینیه و امام زاده ها را از نوع محرابی و تشریفاتی خریداری و استفاده کنند.
برای خرید محصولات ماشینی شرکت باید به سایت شرکت فرشی برای شما مراجعه کنید و از اطلاعات لازم در مورد سجاده فرش های ماشینی,فرش ماشینی,تابلو فرش های ماشینی و... دریافت کنید.

 

برای مشاوره و خرید انواع محصولات ماشینی کاشان با ما تماس بگیرید :
آدرس : آران و بیدگل شهرک صنعتی سلیمان صباحی , بلوار کارگر اصلی
مدیریت فروش : 09135640350
مدیریت : 09103261040


 

کانال تلگرام

خواندن 793 دفعه