انواع الیاف مصرف شده در سجاده فرش

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
انواع الیاف سجاده فرش انواع الیاف سجاده فرش

یکی از عوامل مهم در بافت و تولید سجاده فرش های ماشینی الیاف سجاده فرش است.
لازم به ذکر است بدانید کیفیت سجاده فرش بسیار مهم تراز قیمت فرش مسجدی می باشد,زیرا از این سجاده فرش ها در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد استفاده می شود و به دلیل اینکه سجاده فرش ها به صورت متری و یکپارچه می باشند در صورت پارگی و آسیب امکان تعویض آنها و جود ندارد.
به همین دلیل باید جنس الیاف مصرف شده در سجاده فرش های مسجدی ماشینی از کیفیت بالایی برخوردار باشد؛تا فرش و یا سجاده فرش ما نیز کیفیت بالاتری داشته باشد.
همیشه خریداران فرش مسجدی علاوه بر قیمت سجاده فرش ها به کیفیت فرش های مسجدی توجه می کنند. تا محصولی با کیفیت خریداری کنند.
در این مقاله اطلاعاتی در مورد انواع الیاف هاتی مصرفی در تولید فرش و سجاده فرش به شما می دهیم.

کیفیت سجاده فرش به چه عواملی بستگی دارد:

 

همانطور که در بالا گفته شد همیشه کیفیت سجاده فرش های مسجدی مورد توجه قرار می گیرد وکیفیت سجاده فرش ها به عواملی همچون: شانه و تراکم سجاده فرش , جنس نخ سجاده فرش, ماشین سجاده باف و... بستگی دارد.
در بین این عوامل جنس نخ سجاده فرش بسیار پراهمیت تر از سایر عوامل می باشد.
در ادامه به توضیح هریک از این عوامل که در کیفیت فرش سجاده ای تاثیر می گذارند,می پردازیم.

 

در مورد سجاده فرش های ماشینی  محرابی بیشتر بدانید: سجاده فرش محرابی

 

انواع الیاف سجاده فرش:

 

الیاف مصرف شده در سجاده فرش به دو دسته تقسیم می شوند.

1- نخ سجاده فرش با الیاف طبیعی: که اینگونه نخ ها شامل الیاف پشمی و الیاف گیاهی می باشند.

2- نخ سجاده فرش با الیاف مصنوعی: این نخ ها مانند الیاف اکرولیک , الیاف پلی استر, BCF و پیلی روبین می باشند.

در الیاف طبیعی بهترین الیاف همان الیاف پشمی می باشد و در الیاف مصنوعی بهترین الیاف ؛الیاف اکرولیک می باشد که هرکدام را توضیح می دهیم.

 

 

alyaf masrafi sajade farsh

 

 


الیاف پشم در سجاده فرش:

 

از پرکاربردترین الیاف مصرفی در صنعت نساجی الیاف پشم می باشد که معمولا از گوسفند بدست می آید؛ کیفیت پشم با توجه به نوع الیاف و طول الیاف آن طبقه بندی می شود .
در کل اصطلاح پشم به الیاف پروتئینی که از سلولهای پوستی برخی حیوانات رشد می کند اطلاق می گردد. در سجاده فرش ماشینی نیز از الیاف پشم استفاده می شود فرش های ماشینی به دو دسته نیمه پشم یا تمام پشم تقسیم می شوند.
سجاده فرش هایی که جنس نخ های تار و پود و پرز مصرفی در آن ها به صورت صد درصد پنبه و صد درصد جوت یا کنف باشد و جنس نخ پرز ( خاب ) فرش مسجدی صد درصد الیاف اکرولیک و ضد بید باشد, نخ زیگزاگ ریشه سجاده فرش از جنس اکریلیک با نخ دوخت نایلونی باشد
تولید کنندگان در تولید سجاده فرش ماشینی(تار و پود و خاب)از پشم استفاده می کنند .

 

الیاف اکرولیک در سجاده فرش های ماشینی:

 

یکی از بهترین و مرغوب ترین الیاف های مصنوعی الیاف صدردرصد اکرولیک می باشد.
امروزه از الیاف مصنوعی صد در صد اکرولیک هیت ست شده برای بافت سجاده ها استفاده می کنند. سجاده فرش های ماشینی تولید شده در شرکت های تولید کننده سجاده فرش از این الیاف ها تشکیل می شوند.
سجاده فرش هایی که دارای رنگ شاداب تر و جنس لطیف و منعطف دارند از الیاف اکرولیک تولید شده اند. الیاف اکرولیک نسبت به دیگر الیاف سجاده فرش مصنوعی گران تر و مرغوب تر می باشد.
به گونه ای سجاده فرش تولید شده ما بسیار شبیه سجاده فرش هایی است که ازالیاف پشمی تولید شده اند. الیاف اکرولیک هیت ست شده در سجاده فرش ها ماندگاری و مقاومت بیشتری دارند.

 

تفاوت طرح سجاده فرش طبیعی با سجاده فرش مصنوعی:

 

طرح سجاده فرش های طبیعی بسیار ظریف تر و دارای رنگ های بسیار شاداب تر و زنده تر و مشابه با سجاده فرش دستباف پشمی می باشد.
سجاده فرش های پشمی دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به بقیه سجاده فرش با الیاف مصنوعی دارند و نیز عمر بسیار طولانی دارند.
سجاده فرش های اکریلیک پرزدهی زیادی دارند ولی حسن طبیعی بودن مواد بر این امر برتری دارد. امروزه از الیاف اکرولیک برای بافت سجاده فرش های ماشینی استفاده می کنند زیرا جنس این الیاف نسبت به دیگر الیاف مصنوعی بهتر می باشد و ماندگاری بشتری دارد.

 

رنگ الیاف سجاده فرش های طبیعی و مصنوعی :

 

همانطور که اطلاع دارید رنگ بندی الیاف طبیعی با الیاف مصنوعی کاملا متفاوت است.
در رنگ بندی الیاف طبیعی محدود هستیم و زیاد رنگ بندی چشم گیری مانند الیاف مصنوعی ندارد چرا که از پشم حیوانات می باشند .
انواع رنگ های معمول پشم عبارتند از سفید, کرم, شتری, قهوه ای, بور, سیاه و خاکستری می باشد. سفیدی رنگ الیاف پشم دلیل مرغوبیت و گرانی آن می باشد چرا که می توان آن را به هر رنگ دلخواه رنگرزی نمود این موضوع بخصوص در صنعت قالی بافی خیلی اهمیت دارد .
اما در الیاف مصنوعی انواع رنگ ها استفاده می شود و خریداران می توانند هر سجاده فرشی را با رنگ دلخواه خریداری کنند. رنگ های الیاف مصنوعی شامل: سبز,آبی فیروزه ای,قرمز روناسی ,گردویی,سرمه ای و... می باشد.
امروزه در اکثر مسجد ها و نمازخانه ها از رنگ های سبز و آبی فیروزه ای استفاده می کنند زیرا آرامش روحی و معنوی ایجاد می کنند.

 

در مورد خصوصیات و روانشناشی رنگ های مصرف شده در فرش بیشتر بدانید: رنگ های فرش

 

حال می‌خواهیم بدانیم نخ هیت ست شده چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ‌ای بین تولید کنندگان فرش و سجاده فرش پیدا کرده است.
اصولا فرآیند هیت ست و بخاردهی به منظورافزایش کیفیت نخ و نهایتا سجاده فرش ماشینی می باشد.به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین 7 تا 10 درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد کرد.
همان طور که ذکر شد این افزایش راندمان به علت رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله هیت ستینگ است و این یکی از دلایل استقبال تولیدکنندگان فرش و سجاده فرش از نخ هیت ست شده است.
بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار آب به عنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست بدون آسیب رساندن به کلیه نخ‌های مصنوعی می‌باشد.
انواع نخ های پلی استر,پلی پروپیلین,پلی آمید, اکرولیک,پشم و مخلوط برای نخ های ریسیده شده و BCF قابلیت هیت ست نمودن را دارند.

 

 

farayand hit set

 

 

خصوصیات سجاده فرش های هیت ست شده:

سجاده فرش بافته شده با نخ هیت ست شده, پایداری بهتری در مقابل حرارت و نور از خود نشان می دهد. این امر با دوام و ماندگاری سجاده فرش رابطه مستقیم خواهد داشت.
نخ های هیت ست شده در مقابل اثرات آلودگی هوا و گرد و غبار مقاومت بهتری از خود نشان می دهد. به همین علت گرد و غبار و خاک جذب فرش و سجاده فرش ماشینی اکریلیک نمی شود و در نتیجه شست و شو فرش و سجاده فرش کار آسانی خواهد بود.
در سجاده فرش هایی که با نخ هیت ست شده بافته می شوند زیردست سجاده فرش یکنواخت‌ و یک دست تر می شود در نتیجه نقش و طرح سجاده فرش بیشتر خودنمایی می کند همچنین زیردست نرم تری دارد و اصطلاحا پاخور سجاده فرش نرم تر خواهد بود.

 

 

مزیت‌هایی که نخ‌ هیت ست شده دارد :

 

سجاده فرش بافته شده با نخ هیت ست شده, پس از شستشو دچار کاهش رنگ نمی شود و یا اینکه کاهش رنگ آن پس از بارها شستشو بسیار کم خواهد بود.زیرا در مرحله رنگریزی, جذب رنگ در این نخ‌ ها بیشتر بوده, به همین دلیل احتمال کاهش رنگ به حداقل می‌رسد.
الیاف سجاده فرش که با نخ هیت ست شده بافته می‌شوند به علت بهبود کیفیت الیاف, پرزدهی سجاده فرش به شدت کاهش می‌یابد همین امر باعث زیبایی همیشگی سجاده فرش و همچنین باعث عدم بروز آلرژی یا حساسیت های گوناگون برای گروه‌های مستعد بیماری می‌باشد.
سجاده فرش بافته شده با نخ هیت ست شده دارای سرنخ های بسیار مشخص و به اصطلاح سوزن ته‌ گردی و یا دانه اناری می باشد که همین امر به زیبایی سجاده فرش می افزاید.

 

برای مشاوره و خرید انواع محصولات ماشینی کاشان با ما تماس بگیرید :
آدرس : آران و بیدگل شهرک صنعتی سلیمان صباحی , بلوار کارگر اصلی
مدیریت فروش : 09135640350
مدیریت : 09103261040

 

 

کانال تلگرام

خواندن 524 دفعه